Yapı Kredi Yayınları, edebiyatımızın en ilginç yazarlarından Yusuf Atılgan'ın ölümünün yirminci, Türk romanının "garip efsanesi" Aylak Adam'ın yayımlanışının 50. yılını özel bir baskıyla anıyor. Geçen yıl Üvercinka (Cemal Süreya), geçen ay da İshak'ın (Onat Kutlar) 50. yıl özel baskısını okurlarla buluşturan Yapı Kredi Yayınları bu kez Yusuf Atılgan'ın unutulmaz romanı Aylak Adam'ı sunuyor.

Kitabın sunuş yazısında "Getirdiği yenilik, yarattığı 'karşı' kişilik (C.), çevresinde döndüğü sorunlar yönünden yayımlandığı dönemde epeyi tartışıldı ama Türk Romanı'nın doruklarından biri olmayı sürdürüyor. Modern Avrupa romanının belli başlı halkaları içinde değerlendirilebilecek nitelikteki ve özgünlükteki bu roman yaratıcı eleştiriye kapılar açan özellikler taşıyor. Yusuf Atılgan, en çok 1950 Kuşağı yazarlarınca anlaşılmış, onlara yakın olmuştu.

Bu anlamda Atılgan'ı bu öncü kuşağın 'ağabeyi', Aylak Adam'ı da dönemin şiiriyle öyküsündeki yeniliklerle değerlendirilmesi gereken bir roman sayabiliriz" denirken, arka kapağında ise, "Her şeye karşı çıkan, karşı olan, karşı duran bir adam; bir 'karşı' kişilik. C., sıradanlığa, alışılmışın kolaycılığına, sahteliğe, ikiyüzlü kibarlığa katlanamıyor. Üstelik 'gerçek sevgi'nin peşini bırakmaya niyeti yok; yalnız da kalsa, gülünç durumlara da düşse. Zor bir karakter, zor bir yaşam, yalın bir roman. 50 yıldır okurlarını selamlıyor" deniyor.

Yapı Kredi Yayınları daha önce de Necip Fazıl Kısakürek'in Çile, Nâzım Hikmet'in Öteki Defterler,
Sait Faik Abasıyanık'ın Öyle Bir Hikâye, Cemal Süreya'nın Üvercinka ve Onat Kutlar'ın İshak adlı kitaplarının özel ve numaralı baskılarını okurla buluşturmuştu.

Aylak Adam / Yusuf Atılgan
Sayfa sayısı: 158 sayfa
Fiyatı: 22 TL

Aylak Adam 50 Yaşında
Sabah Gazetesi,02.11.2009

© 2014 yusufatilgan.com Tüm hakları saklıdır.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now