Yönetmen

Ömer Kavur

Yapımcı

Cengiz Ergun

Senarist

Yusuf Atılgan (eser)Ömer Kavur (uyarlama)

Oyuncular

Macit KoperŞahika TekandSerra YılmazOrhan Çağman

Müzik

Atilla Özdemiroğlu

Görüntü yönetmeni

Orhan Oğuz

Kurgu

Mevlüt Koçak

Stüdyo

Fono Film

Dağıtıcı

Odak Film - Alfa Film

Cinsi

Sinema filmi

Renk

Renkli

Yapım yılı

1986, Türkiye

Çıkış tarih(ler)i

15 Nisan 1987

Süre

110 dakika

Dil

Türkçe

 

Anayurt Oteli, yönetmenliğini Ömer Kavur'un yaptığı, başrollerinde Macit Koper, Şahika Tekand, Orhan Çağman ve Serra Yılmaz'ın rol aldığı 1986 yapımı bir filmdir. Film Yusuf Atılgan'ın aynı adlı eserine dayanılarak Ömer Kavur tarafından senaryolaştırılmıştır.

Çekimleri Nazilli'de yapılan Anayurt Oteli çeşitli zamanlarda yapılan anketlerde pek çok defa en iyi 10 Türk filmi içinde yer almıştır.[1][2][3]

1980 yılında gerçekleşen 12 Eylül Darbesi'nin Türk sinemasında yaptığı büyük değişikle siyasal toplumcu sinema ortadan kalkmış, yerini bireyi anlatan edebiyat uyarlamaları almıştı. Anayurt Oteli bu öncü 'karakter çalışması" filmlerinin ilki ve en önemlisidir. Filmde Macit Koper'in oynadığı Zebercet de bu karakterlerden en derin biçimde işlenmiş olanıdır.[4]

 

 

Macit Koper "Anayurt Oteli"nde.

 

Küçük bir Anadolu kasabasındaki Anayurt Oteli'nin yalnızlıktan kurtulamayan otel müdürü katibi Zebercet (Macit Koper), birbirine benzeyen sıradan olaylar içinde iç dünyasındaki fırtınaları dizginlemeye çalışan biridir. Günün birinde, bir gece vakti Ankara Treni ile gelen güzel ve gizemli bir kadının (Şahika Tekand) her zamanki müşterilerin arasına katılması onun tekdüze yaşamını hareketlendirir. Zebercet, gelişinin ertesi gününde, bir hafta sonra geri geleceğini söyleyip otelden ayrılan bu kadın müşterisini takıntı haline getirince bu meçhul kadın, ister bir anı ister hayalet olsun, Zebercet’e ve otele musallat olur. Zebercet kadının odasını aynı şekilde korur, her gün o odaya giderek kadınla yaptığı konuşmaları defalarca tekrar eder. O odada herhangi bir şey değişirse kadının bir daha geri gelemeyeceğinden korkar. Sabahları oteldeki müşterileri uyandırdıktan sonra, o odaya uğrayıp sanki kadın içerdeymişçesine kapıyı tıklayıp onu uyandırmaya çalışır; onun içeriden kendisine seslendiğini hayal eder.

Zebercet bu ezici yalnızlığını filmler, horoz dövüşleri ve hizmetçisi Zeynep'e (Serra Yılmaz) sarkıntılık yaparak hafifletmeye çabalar. Meçhul kadınla tek bir geceye sığan tanışma, onun beklentisini günler boyu Ankara treninin gelişine bağlar. Ama beklenen gizemli kadın hiçbir zaman gelmez. Yalnızlıkla örtüşen duygusal açlığı, temizlikçi kadının odasında cinsel bir saldırıya neden olur. Zebercet zaman içinde her şeye yabancılaşır, oteli kapatır ve görünüşte tekdüze fakat içdünyası gelgitli bir hayat yaşamaya başlar. İç dünyasındaki fırtınalara, özlemlerine ve yalnızlığına çare bulamayınca kendini asmayı planlamaya başlar ve anlamını yitirmeye başlayan yaşamı hazin bir sona doğru sürüklenir.

 

Anayurt Oteli, özünde Ömer Kavur’un rüyalar, simgeler ve nesnelerle eylemlerin gizli anlamları aracılığıyla zamanın geçişini anlatmasıdır.

 

Oyuncular

 

Aktör / Aktris

Karakter

Macit Koper

Zebercet

Şahika Tekand

Gelen kadın

Serra Yılmaz

Zeynep (Zebercet'in hizmetçisi)

Orhan Çağman

Emekli Subay

Osman Alyanak

Parktaki Adam

Songül Ülkü

Öğretmen

Şener Kökkaya

Köylü

Yaşar Günel

Kestaneci

Ülkü Ülker

Tiyatrocu Kadın

Ergun Özcan

Tiyatronun Patronu

Sadık Deveci

Öğretmen

Nevin Buket

Fahişe

Cemil Şahbaz

Konuk Oyuncu

 

Ödüller

Yıl

Ödül Adı

Kategori

1987

24. Altın Portakal Film Festivali

Jüri Özel Ödülü (En İyi II. Film, En İyi Yönetmen)

1987

6. Uluslararası İstanbul Sinema Günleri

En İyi Türk Filmi

1987

Venedik Film Festivali

FIPRESCI Ödülü, Ömer Kavur'a

1987

Nantes Three Continents Festival

Golden Montgolfiere (Büyük Ödül), Ömer Kavur'a

1987

Valencia Film Festivali

Bronz Ödül

1987-1988

Sinema Yazarları Derneği Ödülleri

En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Müzik, En İyi Erkek Oyuncu (Macit Koper), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Serra Yılmaz)

 

KAYNAK: Wikipedia.com

FİLM:

ANAYURT OTELİ

Filmin orjinal afişi

Filmin orjinal VCD kapağı

Anayurt Oteli Fransa'da "L’hotel de la Meré Patrie" adıyla bir broşürle tanıtıldı. Hem Fransızca hem de İngilizce açıklamalar içeren künye niteliğinde bir broşür.

© 2014 yusufatilgan.com Tüm hakları saklıdır.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now