Yusuf Atılgan Hakkında Yazılmş Kitaplar 

Ülkemizde Yusuf Atılgan üzerine yazılmış kitaplar onun önemiyle orantılı olmamıştır. Aylak Adam'ın 50. yılı sonrasında Yusuf Atılgan hakkında yazılanlarda bir artış gözlense de bunlar tezlerden ya da makalelerden öte gidememiş, sadece birkaç kitapla sınırlı kalmıştır. Bu sayfada Yusuf Atılgan'a dair yazılmış tüm kitaplar listelenmektedir.

Yusuf Atılgan üzerine yazılmış mükemmel bir derleme olan bu armağan kitabı koleksiyonerlerin ve Yusuf Atılgan tutkunlarının hararetle aradığı bir kitaptır. Pek çok makale, söyleşi, deneme vb.  yazıyı bir araya getiren gerçek bir hazine. Malesef İletişim Yayınları 1992 'de 1. baskısını yaptıktan sonra yeni baskıyı yapmamış olduğundan uzunca bir süredir baskısı bulunamamaktadır. Sadece büyük kütüphanelerde ve bazı edebiyatseverlerin arşivinde yerini almaktadır. Bu durum bu kitabı bugün itibariyle çok değerli kılmaktadır. Şansınız varsa bazı sahaflarda ve ikinci el ürün satan internet sitelerinde ortalama 400-500 TL den temin edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Yusuf Atılgan’ın Hacırahmanlı köyünden arkadaşı Halil Şahan’a 1980-1988 yılları arasında İstanbul’dan yazdığı mektuplar. Atılgan’a sevgisini hâlâ büyük bir bağlılıkla taşıyan ve Türk edebiyatının bu biricik yazarını “Ulysses’in baskıları arasındaki farkları saptayabilen bir köylü” olarak tanımlayan Halil Şahan’ın bu gizemli yazarı ve yapıtlarını açımlayan, daha iyi iz sürmemizi sağlayan önsözü. Halil Şahan’la yapılmış ve Yusuf Atılgan anekdotlarıyla dolu bir söyleşi.Yusuf Atılgan’ın köy hayatından fotoğraflar. 

Ali İhsan Kolcu'nun uzun araştırmalar neticesinde kotardığı yapıt, Yusuf Atılgan'ın yazarlığı ve biyografik detaylarıyla bu alandaki büyük bir eksikliği doldurmuş ve pek çok araştırmaya kaynak teşkil etmiştir. Fakat malesef baskısı tükenmiş olup Yusuf Atılgan'a Armağan kitabıyla aynı kaderi paylaşmaktadır. Toroslu Kitaplığı tarafından yeni baskılarının yapılması ümidini taşımaktayız.

Tez kıvamında bilimsel üsluplu bir kuramsal yaklaşım. Kitabın baskı kalitesi oldukça mütevazı. Spesifik bir yaklaşımla Yusuf Atılgan'a farklı bir bakış açısı sunuluyor.

© 2014 yusufatilgan.com Tüm hakları saklıdır.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now