İmkansızın Şarkısı Haruki Murakami

June 13, 2020

İmkansızın Şarkısı orijinal adıyla "Norwegian Wood" Murakami'nin1987 yılında kaleme aldığı ve Japonya'da özellikle gençler arasında kült olmasını sağlayan popüler romanıdır. Aşk ile cinsellik arasında çizilmiş nostaljik bir hikayenin yansımasıdır Roma'nın en temel dayanak noktası hiç şüphesiz hemen her an karşımıza çıkan şarkılar ve yarattığı çağrışımlardır. Zaten romanın orijinal adı Beatles'a ait olan "Norwegian Wood"adlı şarkıdır. Nitekim Roma'nın açılış sekansında Hamburg havaalanına inen 37 yaşındaki Watanabe, buraya ayak bastığında bu şarkının ezgisi o kadar güçlüdür ki onu bu zamandan koparıp gençliğine surukler. Artık okuyucu onun 18 yaşındaki hali ile başbaşadır. Romanın akışı içinde sık sık şarkıların güçlü çağrışımları ve yaşama yön vermesi ile ilgili sekanslara rastlarız. Müziğe entegre olmuş romana; The, Beatles, the Doors, Brahms, Rollings Stones, Ravel ,Debussy, Beach Boys,Steve Wonder gibi klasik müzik ve rock tarihinden figürler sık sık karşımıza çıkar.

 

Birbirlerine tutkuyla bağlı karakterlerin ilişkileri tek taraflıdır. Yaşanan aşklar bir türlü karşılıklı olmaz. Çoğu zaman 1960 lı yılların özgür ruhuyla sınırları zorlayan ilişkilere değinen yazar sınırları zorlayan cinsellik ve tutkunun harmanıyla özgür ve genç ruhları birşleştirir. 1968-1970 yıllarının tüm dünyadaki özgürlükçü hareketi kuşkusuz Tokyo Üniversitesi'nde okuyan gençleri de umarsız, özgürlükçü , nihilist  rüzgarlarda çıgın, naif seks maceraları ve  tutkularla doyasıya yaşanan aşklar.

 

Yalın bir dili var Murakami'nin muhafazakar Japon toplumu için old

ukça batılı bir tarzı ve yaratı gücü var. O kadar ki bazı çevrelerce çok batılı olmakla suçlanır. Murakami Modern Japon edebiyatının günümüzdeki yansımasına farkındalık kazanmak için güzel bir seöim olarak karşımızda.

Please reload

Featured Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Recent Posts
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic

© 2014 yusufatilgan.com Tüm hakları saklıdır.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now